Naše terapie

Terezka toho ve svém věku zažila, víc, než by bylo potřeba. Objevujeme stále nové a nové metody a přístupy. Program máme nabitý víc, než nějaká celebrita 🙂 Naštěstí vidíme, že to má smysl. A to nás žene kupředu.

Rehabilitace – fyzioterapie

Na rehabilitaci potřetí v chodítku

Od malička Terezka cvičí pravidelně jednou týdně v rámci Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží při VFN Ke Karlovu. Paní fyzioterapeutka  s Terezkou cvičí nejenom Vojtovu metodu, ale i různá motivační cvičení, polohování, prvky Bobath konceptu a ergoterapie. Zároveň to je Terezky „hlavní“ teta, která nám pomáhá nejenom se cvičením, ale i pomůckami, které Terezka aktuálně potřebuje. Zároveň vymýšlí různé metody, jak Terezku zaujmout a namotivovat k pohybu, což velice oceňujeme.

Od Terezčiných 3 let jsme fyzioterapii zintenzivnili a cvičíme 2 – 3x týdně po 2 hodinách v době, kdy nejsme na jiných intenzivních pobytech.

Ergoterapie a speciální pedagogika

V září 2017 Terezka nastoupila do péče ergoterapeutky a v listopadu pak ještě speciální pedagožky v Centru komplexní péče. Obě tety jsou úžasné a pro Terezku vymýšlí zajímavé věci a mají s ní neskutečnou trpělivost.

Logopedie

Ano, i takto malé děti mohou chodit na logopedii. Představa, že logopedie rovná se tRiko, tRáva, tRenky byla vyvrácena hned na prvním setkání. V našem podání logopedie znamená na jednu stranu formou hry vytváření pasivní slovní zásoby a trénování porozumění a na druhé straně stimulace tváře a jazyka – mluvidel – aby mohla trénovat to její tatadedenenememe.

Therapy Centre

Centrum celostního pohledu na člověka, kam Terezka pravidelně dochází od března 2017. Kromě již známého cvičení se naučila další metodu, tzv. neurokineziterapii, kterou poctivě cvičíme i každý den doma. Kromě tohoto cvičení je péče doplněna o masáže, akupunkturu a trandiční čínskou medicínu, ergoterapii, logopedii a kraniosakrální biodynamiku.

Neurorehabilitační klinika Axon

Terezka v září 2017 absolvovala první 3týdenní intenzivní pobyt, 2 hodiny denně 5 dní v týdnu, tzv. BabyKosmík – ještě bez “kosmického” oblečku. Po nahřátí a protažení celého těla Terezka pracovala na posílení břicha a hlavně opory o ruce a zpevnění v ramenou. Cvičení bylo moc přínosné a je potřeba opakovat alespoň třikrát do roka.

 

Centrum Hájek

V únoru 2018 jsme poprvé vyrazili vyzkoušet cvičení pomocí metody TheraSuit do Centra Hájek kousek od Plzně a byli jsme nadšeni. Během dvou týdnů měla Terezka každý den  intenzivní cvičební i doplňkový program – 30 min nahřívání, 120 min cvičení, 45 min masáž, 25 min motomed a 20 min vířivky nebo 60 synergické reflexní terapie. Terezka udělala velké pokroky, určitě budeme opakovat.

 

Hiporehabilitace

Léčba pomocí koně je první „cvičení“ mimo rehabilitace, které Terezka absolvovala, když jí bylo půl roku. Díky této terapii se Terezka za relativně krátkou dobu krásně zpevnila. Na koníkách jezdila ještě několikrát, například v rámci léčebného pobytu nebo intenzivního týdenního jezdění v Apolence v Pardubicích. Pokaždé bylo znát zpevnění trupu a celkové zlepšení držení těla.

 

Delfínoterapie

V České republice se povědomí o delfínoterapii teprve buduje, přesto je to již dlouhodobě využívaná metoda fungující hlavně na podporu mentálního rozvoje. Delfíní komunikace probíhá přesně na takové vlnové délce, která velice pozitivně stimuluje mozek. Ten je prokrvený, aktivovaný. Na Terezce konkrétně je znát, že se po terapiích mentálně otevře, je komunikativnější a aktivnější. Z našeho pohledu delfíni pomohou v tom mozku procpat to, co natrénuje na všech ostatních terapiích.

Kraniosakrální osteopatie

Terezka má hemiparetickou formu obrny, to znamená že její pravá strana je horší, než ta levá. Její pravačka ještě ve dvou letech je nejčastěji v pěsti, nemá rozvinutou jemnou motoriku. Přesto po prvních třech ošetřeních na kraniosakrální osteopatii bylo najednou vidět, že Terezka svoji pravačku vzala na milost a začala ji pomalu otvírat a i používat. Ošetření Terezka podstupuje jednou za 2 – 3 týdny.

Raná péče EDA

Když byl Terezce půl roku a bylo jasné, že potřebujeme pomoc, kontaktovali jsme ranou péči EDA, aby si nás vzali pod svá křídla. Máme úžasnou paní konzultantku, která nosí Terezce nové zajímavé hračky, radí nám na co máme a nemáme nárok a je zdrojem cenných informací. EDA se zaměřuje na podporu vývoje zraku a proto jsou i pro nás velice užitečným pomocníkem. Na fotce Terezka na canisterapii v centru EDA.

Dětské centrum ve Znojmě

Rehabilitační pobyt je umožněn rodičům s dětmi v nově rekonstruovaném podkroví centra, s velkým množstvím procedur – 2x  cvičení, ergoterapie, perlička, masáž, motomed, magnet, relaxování , hipoterapie a nově i kryoterapie. Centrum nabízí i péči o rodiče v podobě možnosti využití infrasauny nebo masáží za příjemné ceny. Terezka má za sebou 2 čtrnáctidenní pobyty a pokaždé přijede jako vyměněná, spokojená.

Arpida

Týdenní pobyt v Centru Arpida Terezce pomohl zdokolit se ve cvičení Vojtovy metody. Dostali jsme se do péče šikovné slečny ergoterapeutky, která nás naučila spoustu zajímavostí. Nevýhodou jsou dlouhé čekací doby, proto se sem jen tak znovu nedostaneme.

Hamzova léčebna pro děti a dospělé

Tady jsme s Terezkou absolvovali náš první léčebný pobyt. Pro Terezku byl režim opravdu náročný a poslední pátý týden už se opravdu těšila domů víc, než my, rodiče 🙂 Pokroky nebyly vidět hned, ale byl to odraz ode dna nejen psychicky pro nás, ale i pro Terezku. Po povinném odpočinku na ní bylo vidět, že je aktivnější, začala se otáčet na bříško, poprvé dokázala vzít něco do ruky. Krásný pocit.

 

Jánské lázně

Sem jsme vyrazili na jaře 2017, vyzkoušet a porovnat. Terezka je zvyklá tvrdě makat, tak jsme odsud odjížděli mírně zklamaní nedostatkem vyžití 🙁